درخواست طراحی / چاپ

چاپ افست

اولین ماشین چاپ افست لیتوگرافیک در حدود سال 1875 در کشور انگلیس ساخته شد. این ماشین برای چاپ روی فلز طراحی شده بود. سیلندر افست با یک مقوای خوش پرداخت پوشیده شده بود که تصویر چاپی را از سنگ لیتوگرافی به سطح فلز منتقل می کرد. در حدود 5 سال بعد، پوشش مقوایی سیلندر افست به پالستیک تغییر پیدا کرد و این ماده همچنان به عنوان متداول ترین ماده در صنعت چاپ افست کاربرد دارد. اما چاپ افست امروزی پس از بروز یک اشتباه در فرآیند تولید کشف شد! اولین شخصی که از ماشین چاپ افست برای چاپ روی کاغذ استفاده کرد، یک آمریکایی به نام ایرا واشینگتن روبل بود. او در سال 1903 وقتی که روی یک ماشین لیتوگرافی کار میکرد به چاپ افست رسید. در آن زمان لیتوگرافی  معموال برای تولید مجدد طرح از طریق چاپ پلیت های ساخته شده از الستیک و سنگ آهک استفاده می شد. ایرا واشینگتن در حین کار فراموش کرد تا بین پلیتها کاغذ قرار دهد و باعث شد تا تصویر به روی پلیت پلاستیکی منتقل شود. او وقتی به اشتباه خود پی برد، اصلاحاتی انجام داد و فرآیند را دومرتبه انجام داد. روبل بعداً متوجه شد که پلیت پلاستیکی تصویری دقیقتر از سنگ آهک برجای گذاشته است. بنابر اين او تصمیم گرفت تا ماشینی بسازد که از این فرآیند چاپ استفاده کند. بعد از کشف روبل، دو برادر به نامهای چارلز و آلبرت هریس، صاحب شرکت چاپ خودکار هریس، تصمیم گرفتند تا یک چاپخانه راه انداخته و در طرح روبل شریک شوند. آنها به سبک ماشین چاپ روتاری یک مدل ماشین ساختند . اختراع این برادران مدلی است که چاپ افست مدرن امروزی به شیوه آن الگو گرفته اند، هرچند به دلیل تغییرات حاصل از فناوری در عصر معاصر با گذشت زمان اندکی تغییر یافته است.

چاپ افست سنتی ( بر پایه لیتوگرافی)

چاپ افست از همان فرآیندهای لیتوگرافی استفاده می کند. نوشته و تصویر با به کارگیری فنون لیتوگرافی و بر مبنای تقابل بین آب و روغن به روی کاغذ منتقل می شوند. این فرآیند از پخش شدن مرکب جلوگیری میکند.

چاپ افست مدرن ( با به کارگیری فنآوری کامپیوتر – به – پلیت)

 کامپیوتر به پلیت (CTP) فرآیندی مفید در چاپ مدرن است. در چاپ رومیزی، یک تصویر ایجاد شده و بر پلیت های چاپ بیرون داده میشود. چاپی دقیق برای حصول رنگ مطلوب در صفحه کامپیوتر  CMKY فراهم می کند. پلیت های به کار رفته در چاپ افست سریعتر بوده و بهتر از عهده کار برمی آیند. به این ترتیب CTP را به فرآیند تولیدی ایده آل در چاپ انبوه تبدیل می نمایند. همچنین از طریق ثبت دقیق چاپ و تکرارپذیری edge-to-image  به تولید محصولاتی با کیفیتی بالا کمک می کند.

یک ماشین چاپ افست چطور عمل می کند؟

 ماشین چاپ مدرن افست با پلیتهای فلزی، پوشش پالستیکی، سیلندرهای افست و پلیت و غلتکهای مرکبی تجهیز شده است. این ماشین چطور کار میکند؟ مرکب از غلتکهای مرکبی به پلیت فلزی و از آنجا روی پلیت پلاستیکی منتقل می شود. سپس تصویر پلیت پلاستیکی مستقیما روی کاغذ با فشار چاپ می شود.  وقتی تصویر چاپ شده از ماشین چاپ خارج می شود، وارد یک گرمخانه می شود تا خشک گردد. بعد از اینکه تصویر از گرمخانه خارج شد، غلتکهای سرد آن را می فشارند تا از لک شدن مرکب جلوگیری کنند. گنجایش یک ماشین معمولی چاپ افست می تواند تا 2000 پوند کاغذ باشد. همچنین این ماشین ها می توانند با سرعتی بالا تعداد زیادی چاپ انجام دهند. هر دوی این موارد چاپ افست را راه حلی ارزشمند برای چاپ در مقیاس انبوه می نمایند.

چاپ افست دیجیتال

 چاپ افست دیجیتال در تعریف کلیت دارد، اما در اصل یک فرآیند چاپ است که در آن تمام اسناد الکترونیکی از ایستگاه های کاری به صورت دیجیتالی مستقیما به ماشین چاپ فرستاده می شوند. بر خالف چاپ افست سنتی، دراین روش خروجی فیلم، مونتاژ فیلم و پردازش پلیت بخشی از جریان کار نیست و هزینه های این اقلام از کل هزینه ها کسرمی شود.

مزایای چاپ افست دیجیتال

 اثر بخشی هزینه : هزینه های مواد و کارگر در هر دو مرحله پیش از چاپ و چاپ حذف می شوند.

نمونه های چاپی دقیق : هر ورقی که از دستگاه چاپ خارج می شود دقیقا همان چیزی است که باید چاپ می شد. عملیات سریع: مراحل کمتر در جریان کار و نمونه های چاپی دقیق فرآیند چاپ را تسریع می بخشند.

چاپ بر طبق تقاضا : دیگر نیازی نیست بروشورها، جزوه ها یا اطلاعات انبار شوند. می توان بدون نیاز به انبار کردن یا بازیافت مواد کهنه آنچه را که بدان نیاز است، چاپ نمود.

شخصی سازی : افزودن المانهای شخصی سازی شده به طرح ها سبب افزایش به خاطرسپاری در خوانندگان می شود.

مزایای چاپ افست

 بسیاری از کسب و کارهایی که سفارشه ای چاپی انبوه دارند، بنا به دلایل بسیاری به چاپ افست تکیه دارند. در واقع، چاپ افست برای چاپ تجاری امروزه مناسب است. با وجود فناوری موجود چاپ کامپیوتر به پلیت امروزی، میتوانید در زمان خیلی کمتری کارهای چاپی خود را تحویل بگیرید. همچنین، چاپ افست، تصاویری با کیفیت بالا و سازگار تولید می کند که هزینه های تولیدشان نیز اندک است. علت آن را می توان در کاربرد پلیتها برای انتقال طرح به زیر الیه جستجو نمود. از آنجا که تمام اجزای یک سفارش از یک پلیت برای چاپ استفاده می کنند، قیمت هر تکه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. این نوع چاپ نسبت به چاپ دیجیتال هزینه کمتری دارد، زیرا صفر تا صد سفارش شما را با به کار بردن یک منبع چاپ می نماید. در نتیجه، قیمت برای کارهای چاپی بزرگ گران تمام می شود. بنابراین، تمام قطعاتی که با استفاده از ماشین های چاپ افست تولید می شوند، حتی سفارشاتی بالای هزار تا با قیمت های مقرون به صرفه و با کیفیتی عالی تولید می شوند.

محصولات و کاربردهای چاپ افست

پوسترها : این ابزارهای بزرگ بازاریابی معموال به صورت نمایشهای نقطه خرید (POP)و تبلیغات چاپی برای ترویج محصولات و خدمات به کار می روند. تقاضای زیادی برای چاپ پوسترها در حجم بالا وجود دارد و به طور معمول حداقل 250 پوستر از طریق یک ماشین چاپ افست چاپ می شوند.

بروشورها : تقریبا تمام حرفه ها از شرکت های کوچک تا بزرگ مقیاس، از بروشورها برای اطلاع رسانی راجع به شرکت، محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند. این ابزارهای چاپی تاشو که سفارش انبوهی دارند، معمولا در تیراژ بالا چاپ شده و به دست مشتریان می رسند.

کارت های پستی : هنوز هم بازاریابی مستقیم به کار می آید . به این ترتیب کارتهای پستی ابزارهای موثری برای رسیدن به بازار هدف شما می باشند. این کارتها در تعداد بالا تولید شده و برای مشتریان و خریداران بالقوه ای فرستاده می شوند که در فهرستهای پستی ثبت نام کرده اند. برای چاپ کارت های پستی از چاپ افست استفاده می شود تا از عهده ی چاپ طرح هایی برآید که نیازمند چاپ پشت به پشت هستند.

کارت های ویزیت : اگر می خواهید تا جزییات تماس خود را در اختیار شرکای کاری و مشتریان بالقوه قرار دهید، طراحی کارت ویزیت و چاپ آنها از طریق ماشین های چاپ افست می تواند کسب و کار شما را برای افراد مهم تبلیغ نماید. بر خلاف دیگر محصولات چاپی این کارتها در سایزهای کوچک آماده می شوند تا به راحتی دست به دست شده و در جیب یا کیف دریافت کنندگان جا شوند. کارت ویزیت در تیراژ 250 تایی با استفاده از ماشین چاپ افست تولید می شوند و لوازم اقتصادی تری در ترقی شغل شما هستند!

پوشه ها : این لوازم چاپی که اندازهای متوسط دارند برای جمع آوری اسناد یا کاغذهای کاری به منظور مقاصد ترغیبی یا شغلی به کار میروند. از طریق فرآیندهای چاپ افست، پوشه ها بی توجه به تعداد تصاویر چاپی با کیفیتی بالا تولید می شوند.