درخواست طراحی / چاپ

چاپ سیلک

شخصی به نام ساموئل سیمون برای اولین بار چاپ سیلک را بوجود اورد .(1907 میلادی ) 

سیلک نوعی روش چاپ و تکثیر است که با امکانات فراوان ، بر روی اشیای مختلف ، در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون ، قابل اجراست . در این روش از پارچه یا توری با سوراخ‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. توری در قابی ثابت می‌شود. تصویر مورد نظر روی این توری نقش می‌شود.

(بوسیله فیلمی که در زیر ان قرار می دهند )

سپس بخش‌هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ای مسدود کننده مانند لاک (لاک با بی کرومات پتاسیم ترکیب می شود تا ماده جدیدی بوجود اورد که نسبت به نور حساس است)  پوشیده می‌شود.  این قاب توری را در این حالت شابلون یا کلیشه می‌نامند. در واقع می توان گفت که شیوه کار به این صورت است که ابتدا از صفحه مورد نظر فیلم تهیه می شود یا صفحه مورد نظر را به پارفین آغشته نموده تا شفاف شود وسپس شابلون (که جنس شابلون از ابریشم مصنوعی است) و از قبل ماده ای بنام بی کرومات به رنگ آبی که حساس به نور می باشد و ژلاتین که به رنگ زرد است وترکیب آنها رنگ سبز می شود روی شابلون مالیده شده و بایستی صبر نماییم تا خشک شود سپس فیلم تهیه شده رادر زیر شابلون قرار می دهند و از زیر به ان نور می تابانند قسمتی را که تصویر در ان است نور می خورد و بقیه قسمتها تیره می ماند چون گفتیم به نور حساس است قسمتی که  تصویر دارد رنگش می سوزد و سوراخهای شابلون باز می شود و بقیه قسمتها مسدود است.

سپس مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می‌کنند. رنگ یا مرکب فقط از بخش‌هایی که مسدود نشده به کاغذ یا سطح چاپ شونده منتقل می‌شود و تصویر روی آن ظاهر می‌گردد. دامنهٔ کاربرد این چاپ از ساده ترین و ارزانترین وجه آن (که به عنوان چاپ صنعتی و در مورد کالاهای مصرفی بکار می‌رود) تا پیچیده ترین و پیشرفته ترین مرحله آن (که بکار خلق آثار هنری می‌آید) گسترده‌است. از تصویر روی شیشه‌های شیر پاستوریزه ، آب معدنی و نوشابه‌های متداول ، انواع مواد مانند پارچه و چینی و سرامیک و فلز و تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تابلوهای اسامی خیابانها و پلاک منازل ، حروف روی دستگاههای صوتی و انواع لوازم و وسایل زندگی گرفته تا برخی از پوسترهای تبلیغاتی و کارهای هنری و غیره تصویر چاپ کرد. با چاپ سیلک می‌توان روی اجسام با شکلهای مدور و غیر مسطح نیز چاپ نمود که از این نظر در بین روشهای چاپی منحصر به فرد است. (سیلک به معنای ابریشم است ) (فیلمی که طرح مورد نظر رو ی آن چاپ شده است را در زیر  شابلون گذاشته و به مدت 10 تا 12 دقیقه به آن نور می تابانند  قسمتهایی که قرار است چاپ شود تیره می ماند و بعد شابلون با آب  شسته می شود . البته این زمان بستگی به طرح ،اندازه ،فاصله نور تا میز دارد.