درخواست طراحی / چاپ

شیوه الکتروفتوگرافی در چاپ دیجیتال

در این شیوه از دو نوع مرکب جامد پودری(تونر) یا مایع (شیوه دیجیتال مرکبی) استفاده می شود.

1- روش تونری : اساس این شیوه از طریق باردار کردن درام چرخانی توسط شعاع نور لیزر،تشکیل تصویر به وسیله مرکب های پودری با نام تونر که قابلیت باردار شدن دارند و ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ، شکل می گیرد.این مراحل را می تواند در 5 بخش تصویرنگاری، مرکبزنی، انتقالتونر، تثبیتتونر و پاکسازی درام، خلاصه کرد.

سیستم های تونری قادرند با سرعتی بالاتر از سیستم های جوهرافشان،تصاویری را که از ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ به وجود می آیند ایجاد کنند.اگر چه این روش به اندازه روش جوهرافشان دیجیتالی نشده است و واسطه های متعدد آنالوگ بین مخزن رنگ و سطوح چاپی وجود دارد ولی به واسطه سرعت بالا،مصارف صنعتی پیدا کرده و از کارآمدترین سیستم های چاپ دیجیتال به ویژه در ابعاد متوسط (Medium Format) به شمار می آید.این دستگاه ها در ترکیب با یک اسکنر به عنوان دستگاه های کپی یا لیزری برای عموم شناخته شده اند.

2- روش دیجیتال مرکبی : این شیوه که به جای پودر رنگ (تونر) از مرکب های رنگی استفاده می کند،برای کارهای پرتیراژ کاربرد مناسبی دارد. خروجی این دستگاه ها دارای کیفیت بسیار بالایی است ولی پیچیدگی تکنولوژی در این نوع دستگاه ها باعث شده است که از گستردگی سیستم های تونری برخوردار نباشند. این تکنولوژی سال ها،تنها در اختیار کمپانی Indigo قرار داشت پس از آن فعالیت های بسیاری برای گسترش آن صورت گرفت ولی محدودیت اصلی این دستگاه ها قیمت بالای آن و همچنین ابعاد کار چاپی است که ازSRA3بالاتر نرفته است از دیگر مزایای منحصر به فرد این پرینترها می توان به امکان استفاده از رنگ های اسپات (Spot) به صورت کانال های رنگی مجزا و یا چاپ 6 رنگ HI-FI اشاره کرد.